הדרכת הורים בתל אביב

מבין כל התפקידים בחיינו ההורות היא התפקיד המופלא ביותר וגם המורכב שיש, וככזה הוא מעמיד את ההורים בפני אתגרים רבים והתמודדויות לא פשוטות. מסיבה זו רבים בוחרים לפנות למה שמכונה בקרב אנשי מקצוע 'הדרכת הורים', בין אם זה כחלק מהטיפול הרגשי בילד ובין אם זה לקבלת ידע וכלים כדי לסייע בעצמם לילד.

כאשר הילד נמצא בטיפול רגשי, הנחת המוצא היא שעל מנת שהטיפול יישא פירות וישיג את מטרותיו, על ההורים והמטפל לעבוד במשותף. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי במפגשים ללא נוכחות הילד שמהצד האחד, ההורים, משתפים על קשייו של הילד ואתגרי ההורות. זה המקום להתבונן בגורמים אשר עשויים לתרום ולשמר את הקושי שנוצר בקשר בין ההורה לילד. מהצד השני, המטפל, מהווה מקור לתמיכה, ליווי וייעוץ, ומספק ידע וכלים מעשיים שבאים להעצים את ההורה.

בקשר אתכם, ההורים, הליווי והתמיכה נשמרים לאורך הטיפול בילד ואף לאחריו, החל מהמשגה ברורה של מצוקת הילד וההתמודדות שלכם ולאחריה חשיבה משותפת על מטרות הטיפול. בהמשך אני מעדכן על התקדמות הטיפול לצד מפגשים שותפים אתכם, ועל פי הצורך נשמור על קשר טלפוני לצורך התייעצויות ומתן עזרה בזמן אמת.

כמו כן, אני רואה חשיבות רבה במתן ידע וכלים מעשיים המתכתבים עם אתגרי ההורות ביומיום וכאלה שיביאו לשיפור משמעותי בטווח הרחוק, הנה כמה מהם:

  • לשאול את השאלות המתאימות כדי לדעת מה באמת עובר על הילד, ולא רק לשמוע "בסדר" ששואלים איך היה בבית הספר או אצל חברים.
  • לדבר נכון עם הילד במצבי קצה, למשל שהילד מתפרץ בזעם ובכי והורה על סף אפיסת כוחות. 
  • לקיים התערבויות הוריות במצבים בהם ילדך מתמודד עם ביטחון עצמי נמוך, חרדה, דחייה חברתית וקושי בהתמודדות עם כישלון.
  • להעצים את תחושת הערך העצמי והמסוגלות העצמית של הילד שכה חשובים לרווחתו הנפשית ולהצלחתו בעתיד.
  • במקרים של לקויות התפתחותיות, לעודד תקשורת עם הסביבה שמחזקת קשרים בינאישיים.

מניסיוני, עבור הורים כניסה לקשר עם מטפל עלולה להיות מאיימת ודורשת פתיחות וגמישות, שלמעשה זו ההשקעה הטובה ביותר שתוכלו לעשות למען ילדכם, למענכם ולמען הקשר עם הילד.