טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים לילדים בתל אביב

טיפול בעזרת בעלי חיים (AAT - Animal Assisted Therapy) היא שיטת טיפול הנעזרת בבעלי חיים לשיפור התחום הרגשי, החברתי וההתנהגותי. הטיפול מתבסס על קשר רגשי ומערכת יחסים רגשית בין הילד, המטפל ובעל החיים.

שילוב בעל החיים בחדר הטיפול מספק תחושות חיוביות של קבלה, אמון וביטחון מאחר ובעלי החיים ולצדם דמות המטפל נתפסים כלא ביקורתיים או עסוקים במגרעות של הילד. גישה זו מעלה את המוטיבציה של הילד לבוא למפגשים הנחווים כמהנים יותר ופחות כטיפול פסיכולוגי.

לטיפול בעזרת בעלי חיים תרומה ייחודית בכמה תחומים 

בתחום הרגשי נוכחות בעל החיים מהווה זרז וגשר עבור ילדים המתקשים לבטא רגשות ומחשבות. האפשרות למגע חם ואינטימי עם בעל החיים מקנה תחושת רוגע ומסייעת בוויסות הרגשי והחושי. כמו כן החיה מעוררת טווח רחב של רגשות, זיכרונות וחוויות עבר אשר ניתנות לעיבוד באמצעות השלכה של הילד על החיה.

בתחום החברתי המפגש עם בעל החיים מזמן מגוון אינטראקציות חברתיות הכוללות פעולות של טיפול והענקה של הילד כלפי החיה, האכלה, פעילות של היגיינה לצד משחק טיפולי (Play Therapy) עם אביזרים שונים, תוך התחשבות בצרכיו של בעל החיים. בדרך זו משפר הילד את כישוריו החברתיים באופן הקרוב ביותר למציאות החיצונית אך עדיין במרחק רגשי בטוח בתוך חדר הטיפול. את תוצאות הטיפול נראה כאשר הילד יישם את אשר למד ותרגל במצבים חברתיים בחיי היומיום עם בני המשפחה וחבריו.

מבחינה פסיכולוגית אינטראקציה טיפולית מגוונת עם החיה והמטפל מסייעת לילד לחזק את הערך העצמי ותחושת המסוגלות, להתמודד עם תחושות של פחד וחרדה ולהפחיתן באופן משמעותי, לפתח יכולות של אמפתיה-הכלה-סובלנות, להביא לדחיית סיפוקים, לסייע בניהול כעסים ולהחזיר לו את תחושת השליטה על חייו ועל גורלו.

למי מתאים הטיפול בעזרת בעלי חיים

כיום משולבים בעלי חיים כעזר טיפולי במסגרות טיפוליות בחינוך הרגיל והמיוחד ברחבי הארץ. בקליניקה אני נעזר בבעלי חיים בטיפול בילדים ובני נוער בגילאי 5-15 המתמודדים עם מצוקה רגשית, בעיות במערכת המשפחתית, עיכוב התפתחותי ושפתי, קשיי קשב וריכוז, אוטיזם והפרעת התנהגות. בנוסף הטיפול מסייע בשינוי דפוסי התנהגות לא מסתגלת, במעברים בין מסגרות חיים ובהתמודדות עם דחייה וחוסר מקובלות חברתית.

בדומה לשיטות טיפול אחרות, ההורים ובני המשפחה הקרובה הינם שותפים בתהליך הטיפולי של הילד הכוללים מפגשי הורים לצורך תמיכה, ליווי והדרכה עם אפשרות להשתתפות פעילה במפגשים עם החיות. דרך עבודה שיתופית נוכל להבין יחדיו את הדינמיקה המשפחתית ואת קשריו של הילד עם הדמויות המשמעותיות בחייו.

מסגרת הטיפול הינה אחת לשבוע שהמפגש נמשך כ-50 דקות.

חשוב לציין שבעלי החיים תחת פיקוח וטרינרי עם ביטוח צד ג', גדלים בבית אוהב ומורגלים למגע.

מצורף לינק למאמר שכתבתי בזמנו על טיפול רגשי בשילוב בעלי חיים לילדה לזוג אבות:

https://www.animal.co.il/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%94-%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%97%D7%94-%D7%97%D7%93-%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%AA%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A8-%D7%9E%D7%A7%D7%A8%D7%94.html